Přibývá cizinců s padělanými řidičáky

Znáte všechny značky?
svetelne-signaly.png
Autoškola
Přibývá cizinců s padělanými řidičáky
Pondělí, 10 Srpen 2009 09:30

Přibývá cizinců s padělanými řidičáky, na úřadech se je snaží měnit za pravé. Za celý loňský rok 31, letos už 40. Počet falešných řidičáků, na které policisté či úředníci natrefí při své práci, se zvyšuje. "V letošním roce jsme na jižní Moravě, Vysočině a ve Zlínském kraji zadrželi více padělaných a pozměněných dokladů než za celý loňský rok," sdělil mluvčí cizinecké policie Roman Pittner.

Poslední případ je ještě čerstvý. Když policisté v Otrokovicích kontrolovali řidiče mazdy, prokázal se sedmatřicetiletý Mongol padělaným mezinárodním řidičským průkazem.

"Cizinec byl na místě zadržen a je s ním vedeno zkrácené přípravné trestní řízení pro trestné činy řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění a padělání a pozměňování veřejné listiny," uvedl Pittner.

Cizinci, kteří v Česku pobývají déle než rok, mají povinnost vyměnit svůj řidičák za český. To je okamžik, kdy dochází na "lámání chleba".

Buďto úředník nepravý doklad nepozná, žadatel tak přijde bez autoškoly k platnému řidičskému oprávnění a může si najít práci například jako řidič nákladního vozu. Nebo pracovník podvodníka odhalí. K tomu jsou zaměstnanci na úřadech školeni.

Jak podotýká Pittner, i díky brněnským policistům. "Právě brněnská cizinecká policie upozornila na to, že v České republice dochází ke zneužívání padělaných či pozměněných řidičských průkazů jak z České republiky, tak především cizích řidičských průkazů při jejich výměnách na městských úřadech a magistrátech, kde nejsou úředníci zpravidla vybaveni technikou ani srovnávacím materiálem na odhalování padělaných dokladů," přiblížil mluvčí.

Cizinecká policie od té doby učí pracovníky magistrátů, kteří by s falešnými řidičskými průkazy mohli přijít do styku, jak padělky poznají.

 
Banner

Anketa

Bojíte se testů?
 

Vybraná vizitka

Vybraný článek

Povinné ručení online

Povinně ze zákona musíte mít tzv. povinné ručení. To zajistí, že v případě nehody bude odškodněn ten, kdo nehodu nezavinil.

Jistotou pro řidiče je havarijní pojištění, které se svolenou spoluúčastí pokryje škody v případě nehody nebo i krádeže.